Daily Soup

Amanita muskaria

reżyseria: Małgorzata Bogajewska


Białe ściany, biały stół, biała podłoga, wszystko mniej więcej białe, ewentualnie pastelowe lub écru. To daje wrażenie czystości i  porządku. Scena (…) została tym razem zamieniona we współczesny mieszczański pokój z kuchnią. W nim to spotykamy się z czteroosobową rodziną, która poprowadzi nas przez meandry polskiej mentalności i rzeczywistości rodem z „Dnia świra” Koterskiego.

Babka, matka, córka i ojciec – klasyczny matriarchat, który sam przez się zwiastuje domową rewolucję przed telewizorem. Małgorzata Bogajewska rysuje delikatnymi obyczajowymi barwami toksyczną rodzinę. Obóz podzielony jest na kilka części, aczkolwiek nie brak w nim spiskowców... (…)

Pikanterii i swoistego uroku dodaje spektaklowi postać Babki (Danuta Szaflarska) – zdecydowanie najlepsza z ról. To ona jest  z całej rodziny najbardziej pocieszna. Bawi lwowskimi piosenkami, cukrzycą, swoistym zdziecinnieniem, zaskakuje delikatnym antyklerykalizmem... Gdy nadchodzą jej dziewięćdziesiąte urodziny miarka miodu w szklance się przebiera, codzienna zupa zostaje wylana i świat staje do góry nogami. Ten „piękny dom” zostaje natychmiast wywrócony przez rządy ojca, który mając dość konwencji, wprowadza bezład i cyrkowy koszmar. Tym samym wkraczamy w fazę „otwarcia okien” i wietrzenia zaduchu polskiego domu à la Gierek XIV.

I ta część spektaklu jest zdecydowanie ciekawsza, bo pomimo wcześniejszych gagów i innych nieco sztampowatych „sytuacyjek” konfliktu między członkami rodziny, to niestety robiło się dosyć monotonnie. Ciągłe powtórki i powoli (bardzo powoli!) naprężająca się linia dramatu zostają przerwane przez psychodeliczną perfidię i absurdalne rozwiązania. Bogu niech będą dzięki!

Nowa sztuka Amanity Muskarii (sióstr Muskała) jest interesującym zjawiskiem w polskiej dramaturgii, której niestety jeszcze daleko do doskonałości. „ Daily Soup” w sposób ciekawy przedstawia problem współczesnej polskiej rodziny i wyśmiewa cytaty z naszych własnych domów. (…)

Bogusław Larkowski – www.teatrdlawas.pl